Prevenciós, egészségmegőrző szemlélet dominálása a mozgásban – itt is sokszínűek, változatosak vagyunk 😊
Nagy öröm számomra most hétvégén, az anatómia modul során hallgatni, hogy a sportban, a mozgásban is egyre jobban veszi át a szerepet a preventív, egészségmegőrző szemlélet.
Egy jó tréner, csoportos instruktor nem az „izmos kockahas, feszes popsi” elérését fogja elsősorban teljesíteni, támogatni, hanem – ha szükséges és képes felmérni, felismerni – elsőként a helyes tartást, az izomzat helyes használatát, mozgáskivitelezést fogja megtanítani – esetleg javaslat gyógytornára -, és utána jöhetnek majd a „fincsiségek”.
Nem véletlenül alakul(t) ez így – azaz, hogy a megelőzésen van a hangsúly -, hiszen már gyerekkorban a sok számítógép, hosszas ülés, kütyüvilág miatt (is) van probléma a tartással, az izomzatokkal.
Én jómagam is elvittem a fiaimat szakemberhez, aki hitelesen át tudta adni a fiúknak a „szomorú” tényeket, ami a kütyüvilág, és a mai passzívabb életmód mögött húzódik.
Orvos, természetgyógyász barátnőm alaposan megvizsgálta a srácokat tetőtől talpig, majd le is fotózta őket elölről, hátulról. Eléjük tette és megnézette velük a képeket. Bizony a srácok szembesültek már némi, kezdődő asszimetriával, a hanyag testtartásnak köszönhető apró elváltozással a testükön, nem is kellett külön rámutatni. Mindez annak ellenére, hogy kicsi koruktól kezdve folyamatosan sportolnak valamit és a férjemmel együtt, szülőként is közvetítjük feléjük a mozgás szeretetét. Elég sokszínűek vagyunk. Sokmindent szeretünk, kipróbál(t)unk közösen és egyénileg is.
Szülőként fontosnak éreztem ennek tudatosítását a fiainknál, hiszen fejlődésben vannak, „nőnek, mint a bolondgomba” és nem mindegy, hogy milyen alapokkal rendelkeznek fizikálisan, testi síkon. Nos, azóta már „nagyduzzogva” eljárnak uszodába az apukájukkal és itthon csinálnak tartásjavító gyógytorna gyakorlatokat, a sport mellett is.
A táncban, az óráimon ezt (is) szeretném nektek átadni. Fontos hangsúly lesz az alapos bemelegítésben, lenyújtásban, a mozdulatok helyes kivitelezésében. Nem cél már az első órán a „tökéletes” mozdulat, hanem annyi, amennyit a test enged és képes rá.
Kitartással, rendszerességgel érhető majd el változás, akár egy csinos, karcsú derék, akár egy erősebb törzs-, hát-, mell-, karizom, akár a felszabaduló, energiákat közvetítő szakrális csakra, akár csak egy jó közérzet… kit mi motivál 😊.
©2023 Léleköltöde - Minden jog fenntartva
Fotók: vippmanfoto (Lazányi István), testvérem Nagy Gábor és saját